2021 yılı anket sonuçlarına göre en mutlu ve mutsuz ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2021, 16:18
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2021, 16:18

İsviçre merkezli Gallup International Association adlı anket kuruluşunun araştırma sonuçlarına göre, Azerbaycan ve Kazakistan, dünyadaki en mutlu beş ülkeden biri oldu. Afganistan ise geleceğe dair umutları en düşük olan ülkeler sıralamasında yerini aldı. Türkiye ise gelecek yıldan beklentisi düşük ülkeler arasında yer alıyor. En mutsuz 5 ülke arasında da Afganistan ve Rusya yer alıyor.

Gallup International tarafından 1979’da başlatılan ve dünyanın en uzun süreli küresel araştırması olan “Yıl Sonu Araştırması”; Umut Sıralaması, Mutluluk Sıralaması ve Ekonomik Beklentiler Sıralaması ile dünya çapında geleneksel olarak her yıl gerçekleştiriliyor. Küresel kuruluş Gallup International tarafından yapılan anket sonucuna göre Azerbaycan ve Kazakistan, 2021 mutluluk sıralamasında dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer aldı.

DÜNYA 2022’DEN NE BEKLİYOR?

Gallup International’da yer alan açıklamaya göre 2021 yılı sona ererken, birkaç yıl önce ölçülen yüksek seviyelere ulaşmasa da, dünya çapında daha parlak bir gelecek için umut var. Dünya nüfusunun yüzde 38’i artık 2022’nin 2021’den daha iyi olacağını düşünüyor, yüzde 28’i daha kötü bir yıl bekliyor ve yüzde 27’si 2022’nin 2021 ile aynı olacağına inanıyor. Resim 2020’nin sonuna benziyor.

Dünyanın En Pozitif ve En Negatif Ülkeleri Belli Oldu

ÜLKELERİN UMUT ENDEKSİ ANKET SONUÇLARI: AZERBAYCAN, TÜRKİYE, AFGANİSTAN…

Umut Sıralaması (Endeksi) anketine göre birinci sırada yer alan Endonezya’nın ardından, Arnavutluk ikinci, Nijerya üçüncü sırada yer alırken Azerbaycan dört, Vietnam nüfusu gelecek yıldan daha fazlasını bekleyen ülkeler arasında yer alıyor. Afganistan ise en düşük umutlu ülke olarak sıralamada yerini aldı.

Türkiye (%56), Bulgaristan (%48), Polonya (%47), Çek Cumhuriyeti (%45) ve Pakistan’da (%41) ise umut oranı düşük görülüyor. Gallup International Association’ın Umut Endeksi’ne göre, ilk 5 iyimser ülke: Endonezya, Arnavutluk, Azerbaycan, Nijerya, Meksika ve Vietnam (her ikisi de 47 puan) oldu.

Araştırma sonucuna göre Nijerya’da (%61 iyimser), Endonezya’da (%58), Vietnam’da (%55) ve Azerbaycan’da (%52), Arnavutluk ve Hindistan’da (her ikisi de %49), ekonomik iyimserlik karamsarlığa göre ağır bastığı görülüyor. Kore Cumhuriyeti (%54 ile gelecek yılın aynı olmasını bekliyor), İtalya (%48), Sırbistan (%42) vb. vatandaşlar daha çok 2022’nin 2021 ile aynı olmasını bekliyor.

Gallup International’a göre Umut Endeksi’nde (“daha iyi” cevaplar eksi “daha kötü” cevaplar) ilk 5 iyimser: Endonezya (+72), Arnavutluk (+65), Azerbaycan (+53), Nijerya (+51), Meksika ve Vietnam (her ikisi de +47 net puan).

EoY2021.jpg

TÜRKİYE’NİN YENİ YILDAN BEKLENTİSİ DÜŞÜK

Ankete göre en kötümser 5 ülke; Türkiye (-34), Bulgaristan (-34), Afganistan (-32), Polonya (-30) ve Çek Cumhuriyeti (-25) oldu. Bölgeler ve ağırlıklı ülkeler bazında iyimserlik/kötümserlik oranının son yıllarda nispeten istikrarlı bir seyir izlediği görülüyor.

AVRUPA, RUSYA, ORTADOĞU DAHA KARAMSAR

Avrupa, Rusya ve Orta Doğu daha karamsar olma eğilimi gösterirken, örneğin Asya’daki ülkeler daha iyimser görünüyor. ABD’de, Almanya’da, İngiltere’de, Avustralya’da ve Hindistan’da umut geçen yılki ankete göre keskin bir şekilde azalırken Japonya, Meksika ve Kore önemli ölçüde büyüyor. Türkiye (kısmen şiddetli enflasyon faktörü nedeniyle) karamsarlığın rekor düzeyde arttığı bir örnek olarak çıkıyor. Ekonomiyle ilgili beklentiler kaygıyı gösteriyor. Ancak, endişelerde – geçen yıla kıyasla – daha fazla büyüme yok. Bugün insanların yüzde 26’sı gelecek yılda ülkeleri için ekonomik refah bekliyor, yüzde 41’i ekonomik zorluklara hazırlanıyor ve yüzde 26’sı 2022’nin 2021 ile ekonomik açıdan aynı olacağını düşünüyor.

İYİMSERLİK ANKETİNE GÖRE ÜLKELER

Nijerya’da (%61 iyimser), Endonezya’da (%58), Vietnam’da (%55) ve Azerbaycan’da (%52), Arnavutluk’ta, Hindistan’da (her ikisi de %49 ile) ekonomik iyimserlik, karamsarlığa karşı gözle görülür şekilde hakim durumda. Ekonomik zorluklarla ilgili beklentiler de ise en çok Türkiye (%72 güçlük bekliyor), Bosna-Hersek (%72), Bulgaristan (%64), Polonya (%64), Romanya (%61), Afganistan (%60) ve Almanya’da ağırlıklı. (%59).

“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER DAHA NEŞELİ VE MUTLU”

Avrupa daha karamsar görünüyor ve Doğu Avrupa, GIA araştırmalarında yıllar içinde ortaya çıktığını görülen bir model. Gelişmekte olan bölgeler ise genellikle daha neşeli ve umutlu. Ülkede iyimserlik genellikle sadece bir refah meselesi değil, aynı zamanda nüfusun yaşı ve gelecekteki büyüme olasılıklarının algılanması meselesi olarak değerlendiriliyor.

UKRAYNA, TÜRKİYE, KAZAKİSTAN…

Ülke içi değerlendirmelerine göre; Kolombiya (%83), Kazakistan (%81), Arnavutluk (%74), Malezya (%78), Nijerya (%78) en mutlular. En mutsuz olanlar Afganistan (%36’sı mutsuz veya çok mutsuz olduğunu söyleyen), Gana, Irak (%31), Ukrayna (%31), Türkiye (%23), Pakistan (%23) ve Rusya’daki (%23) insanlar.

EN MUTLU VE MUTSUZ ÜLKELER HANGİLERİ?

GIA’nın Mutluluk Endeksi’ne göre ilk 5 mutlu ülke: Kolombiya (mutlu ve çok mutlu eksi mutsuz ve çok mutsuz eşittir +79), Kazakistan (+76), Arnavutluk (+74), Malezya (+73), Azerbaycan (+70) ). En mutsuz 5 ülke ise Gana (sadece +2), Afganistan (+9), Hong Kong (+11), Irak (17) ve Rusya (+18).
Çoğu zaman olduğu gibi, Latin Amerika, Afrika ve Doğu Asya dünyanın en mutlu yerleri arasında. Avrupa, Orta Doğu ve Rusya (yine beklendiği gibi) daha karanlık tarafta. ABD, dünya sonuçları için ortalama bir puan alıyor.