2020’de Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi açılacak

05 Ocak 2020, 15:13

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin her alanda derinleşeceğini belirterek, “Kırgız-Türk Dostluk Hastanesini 2020’de açacağız.” dedi.

Büyükelçi Fırat, Kırgızistan-Türkiye ilişkilerini değerlendirerek iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu seyrettiğini söyledi. Fırat, “Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkiler her alanda derinleşecek.” diye konuştu.

KIRGIZ-TÜRK HASTANESİ 2020’DE AÇILACAK

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te kurulan ve yapımı 2017’de tamamlanan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin 2020’de açılacağını duyuran Fırat, “Hastanenin işletme sözleşmesi ile ilgili anlaşma taslağının Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylaması bekleniyor. Anlaşma taslağının kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanının onay vermesinin ardından Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi devreye girmiş olacak.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin, Kırgızistan’ın sağlık sektörüne hep yatırım yaptığına da değinen Fırat, “Türkiye olarak, Kırgızistan’ın sağlık alanındaki çalışmalarına desteğimizi sürdüreceğiz. Gelecek yıl Kırgızistan’ın değişik bölgelerinde de poliklinikler kuracağız. Ayrıca Sağlık Haftası düzenleyerek Türk doktorlarını Kırgızistan’a getireceğiz.” diye kaydetti.

TİKA’nın Bişkek’te kurduğu 51 yatak kapasiteli Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinde, laboratuvar merkezleri, 2 ameliyathane, 3 yoğun bakım ünitesi, anjiyo ve görüntüleme bölümleri bulunuyor.

Bunlara da bakın: