2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş'ta görkemli açılış töreni

Güncel
Ömer Kaya
22 Nisan 2019, 18:53
Ömer Kaya
22 Nisan 2019, 18:53

Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanını Kastamonu’dan devralan Kırgızistan’ın Oş şehrinde resmi açılış töreni gerçekleşti.

Kırgızistan’ın güney başkenti Oş’ta Ahmatbek Suyunbayev Stadında gerçekleştirilen görkemli açılış törenine; bakanlar, milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) temsilcileri ve Türk dünyasının pek çok bölgesinden misafir katılım gösterdi.

Törenin açılışına Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov da katıldı.

Kırgız Cumhurbaşkanı Ceenbekov konuşmasında, Türk dünyasında özel bir yere sahip olan güneydeki büyük şehrin “Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edildiğini ifade etti. Ceenbekov, “Bugün Türk dünyasının bayrağı, Kırgız göklerinde, Oş topraklarının üzerinde gururla dalgalanıyor.” ifadelerini kullandı.

Ceenbekov, Oş kentinin tarihi önemine değinerek “Kültürün, manevi değerlerin, barışçıl fikirlerin, barış ve birliğin, kültürel çeşitliliğin ve hoşgörünün korunması insanlığın temel görevidir. Bu kutsal görevi antik Oş kentimiz yerine getirmektedir.” ifadesini kullandı.

Törene Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un yanı sıra ev sahibi Oş Büyükşehir Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Türk dünyasından pek çok yetkili ve davetli iştirak etti.

Tören Kırgız milli marşının okunmasıyla başladı. Ardından, Oş’tan çıkan tarihi şahsiyetlerin, yöneticilerin yanı sıra şehrin mücadele yılları içindeki gelişimini konu alan gösteriler sergilendi.

Çok sayıda kişinin katılımıyla yapılan gösterilerde milli kostümler, atlar, ses ve müzik şovları sahnelendi.

Törende ülkenin ünlü isimlerinden Roza Rımbayeva’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı sevilen eserlerini seslendirdi.

Oş şehrinin Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi dolayısıyla yapılan tören, havai fişek gösterisiyle sona erdi.