1944 Kırım Tatar Sürgününü anlatan belgeler KTMM'ye verildi

Diaspora
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 16:06
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 16:06

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ile ilgili gizliliği kaldırılmış belgeleri Kırım Tatar Milli Meclisine (KTMM) verdi.

31 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Ofisi, 1944 Kırım Tatar Sürgünü anlatan ve yıllardır “çok gizli” olarak saklanan belgeleri KTMM üyeleriyle paylaştı. KTMM üyelerine verilen belgeler arasında, Sovyetler Birliği İçişleri Halk Komiserliği (NKVD) görevlilerin Kırım Tatarlarının sürgün yerlerindeki durumunun anlatıldığı raporlardan alıntılar da yer aldı. 

Sosyal medyadan konu ile ilgili açıklama yapan KTMM üyesi Gayana Yüksel, “Belgelerde sürgünün aşamalarını, Kırım Tatarlarına karşı yapılan işkenceleri belgeliyor. Ayrıca yerli halkının ana vatanından Orta Asya, Sibirya ve Ural’a sürülme operasyonun nasıl gerçekleştiği anlatılıyor. Bu durum Ukrayna ve Kırım’ın, 20. yüzyılının tarihini keşfetmesi ve totaliter Sovyet rejiminin, vatandaşlarına karşı işlediği suçların incelenmesi konusunda atılan bir adım daha.” ifadeleri kullandı.KIRIM’IN YERLİ HALKI KIRIM TATARLARI, VATANLARINDAN KOPARILDI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.