1944 Kırım Tatar soykırım kurbanları Kıyiv’de anıldı

Haberler
E. K.
13 Mayıs 2019, 11:39
E. K.
13 Mayıs 2019, 11:39

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev), Yaroslav Mudrıy Ukrayna Ulusal Kütüphanesinde (Parlamento Kütüphanesi) 18 mayıs 1944 Kırım Tatar sürgün kurbanları, 12 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Etkinlik kapsamında, Kırımlı siyasi tutsakların ve Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra yarımadada kaçırılan ve hala kendilerinden haber alınamayan insanların fotoğraflarının yer aldığı bir sergi ve siyasi tutsakların ailelerine destek toplamak amacıyla kermes yapıldı. Kermeste; Kırım Tatar sembollerini taşıyan hediyelik eşyalar, el yapımı eşyalar, resimler ve Kırım Tatar tatlıları satıldı.

ETKİNLİĞE KIRIM TATAR HALKININ MİLLİ LİDERİ KIRIMOĞLU DA KATILDI

Etkinliğe katılan Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, sürgünün, bütün halkın yok olmasına neden olabilecek korkunç bir olay ve bir trajedi olduğunu dile getirdi. Kırımoğlu, ancak tüm bunlara rağmen Kırım Tatarlarının vatan Kırım’a dönmek için toplu milli hareket başlatmayı başardığını ifade etti. Ayrıca Kırımoğlu, Türkiye’de 21 Mayıs tarihinde Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümü münasebetiyle resmi düzeyde etkinlik yapılacağını bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da, 1944 Kırım Tatar Soykırımının 75. yıl dönümüne binaen Kıyiv ve Kırım Tatarlarının yaşadığı Ukrayna’nın diğer şehirlerinde bir dizi etkinlik düzenleneceğini bildirdi.

“LİDERİN YOLU: MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU” KİTABI

Öte yandan, Parlamento Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında tarihçi Gülnara Bekirova’nın “Liderin Yolu: Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu” kitabının tanıtımı yapıldı.

Etkinlikler; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Yaroslav Mudrıy Ukrayna Ulusal Kütüphanesi, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Ofisi, İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlık ve İslam Kültür Merkezinin destekleriyle organize edildi.

VATANDAN KOPARILIŞ: KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.