19 Eylül Gaziler ve Kahramanlık Günü

Güncel
Ömer Cihad Kaya
19 Eylül 2019, 15:34
Ömer Cihad Kaya
19 Eylül 2019, 15:34

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazi” ünvanını almasına atfen her yıl bu gün Gaziler Günü olarka kutlanıyor.

Kurtuluş Savaşının en kanlı çarpışmalarına sahne olan Sakarya Zaferinden sonra 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal’e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanını verdi. Kurtuluş Savaşı, 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’yla sonuçlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazi” olduğu savaşın ardından kendisine TBMM tarafından verilen bu unvan, o günden sonra “Gaziler Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor.

Kurtuluş Savaşından bu güne, Türk tarihinin geçmişi ve geleceğindeki mücadelelerinde hayatını kaybeden ve vatanı uğrun bedel ödeyen tüm gaziler için 19 Eylül tarihi, bir gurur günü olarak kaydediliyor.

AKAR’DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI: TÜRK ORDUSUNUN İLHAM KAYNAĞI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 19 Eylül Gaziler Günü’ne ithafen bir mesaj yayımladı. Bakan Akar, “Bugün şehit ve gazilerimizden aldığımız ilhamla 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızın, 462 bin kilometrekarelik mavi vatanımızın, semalarımızın ve 82 milyon vatandaşımızın huzur ve güvenliği için gece gündüz, yaz kış, dağ bayır demeden başta FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere vatanımıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeye karşı karşıyayız. Asil Türk milleti binlerce yıllık şanlı tarihi boyunca zengin kültürü, ordu-millet geleneği ve birlik beraberlik ruhuyla var olmuş, bu vasıflarıyla dünya tarihine damgasını vurmuştur. Ecdadımız, Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan yolculuğunda, en büyük fedakarlıkları göze alarak, kan dökerek, can vererek bu toprakları bizlere vatan kılmıştır. Bugün, cennet vatanımızda başımız dik, onurlu, rahat ve huzur içinde özgürce yaşamamızı şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Toprağa düşen her şehidimizin, bedenlerinin bir parçasını vatan topraklarına emanet eden her bir gazimizin, devletimizin temeline en kıymetli harcı kattığının da bilincindeyiz.” ifadelerini kullandı.