18 Mayıs 1944 Kırım Tatarlarının Sürgünü: Soykırımın 75. yıl dönümü

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
18 Mayıs 2019, 09:46
Mehmet Berk Yaltırık
18 Mayıs 2019, 09:46

Kırım Tatarlarına yönelik tarihi kin ve nefretleri doğrultusunda 75 yıl önce Sovyet hükûmeti 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını Nazilerle işbirliği yapmakla suçlayarak sürgün etmişti.

Bu kara tarih Ukrayna’da Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak kaydediliyor. Ukrayna başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kırım Tatarları, sürgün kurbanlarını anıyor.

2019’daki ayrıca Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 75. yılı Türkiye’de bu yıl ilk kez resmî devlet programı ile de anılacak. 

ÇEŞİTLİ ANMA PROGRAMLARI VE ETKİNLİKLER

Ukrayna ve Türkiye başta olmak üzere Kırım Tatarları bulundukları şehirlerde çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirecek.

Özellikle Türkiye’de bu yıl ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin birlikte düzenlediği resmî bir anma programı gerçekleştirilecek.

21 Mayıs 2019 tarihinde Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov’un da iştirak edeceği, Türkiye’deki bu ilk resmî anma programına çok sayıda siyasetçi, bürokrat, yabancı misyon temsilcileri ve davetlilerin katılması bekleniyor.

RESMİ ANMA ÇERÇEVESİNDEKİ ETKİNLİKLER

Resmî anma programı çerçevesinde davetlilerin konuşmaları, şiir ve müzik dinletisi, resim, fotoğraf ve kültürel değerler sergisi ile sürgün tanıklarının konuşmaları ve sürgün ile ilgili belgesel gösterimi planlanıyor.

Program kapsamında, Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen Sürgünün 75.Yılı konulu Uluslararası Resim Yarışmasına Ukrayna, Kırım, Romanya ve Türkiye’den katılan 50’den fazla resim de sergilenecek ve yarışma sonuçları açıklanacak.

Resmi anma dışında her yıl olduğu gibi Türkiye’nin Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehrinde, ABD’de ve Birleşik Krallık’ta da anma etkinlikleri yapılacak.

KIRIM’IN YERLİ HALKI KIRIM TATARLARI, VATANLARINDAN KOPARILDI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.