15 ilde uygulanması planlanan sokağa çıkma yasağı iptal edildi!

05 Haziran 2020, 12:08

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 ilde uygulanması için genelge yayımlanan sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu uygulanması planlanan sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından, “Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. ” diye bildirdi.

GÜNLÜK VAKALARDAKİ ARTIŞ NEDENİYLE İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi Twitter adresinden sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini ilan etti. Konu ile ilgili açıklama yapan Erdoğan, şöyle bildirdi:

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

“VATANDAŞLARIMIZIN SIKINTIYA DÜŞMESİNE GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI”

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

“MASKE-MESAFE-TEMİZLİK”

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, maske-mesafe-temizlik kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
iptal
sokağa çıkma yasağı
Türkiye
Bunlara da bakın: