14 Ekim Ukrayna Savunucuları Günü kutlanıyor

Haberler
Anife Bilal
14 Ekim 2021, 10:48
Anife Bilal
14 Ekim 2021, 10:48

Ukrayna’da bugün Ukrayna Savunucuları Günü kaydediliyor. 14 Ekim tarihi, 2014 yılından bu yana, dönemin Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun imzaladığı kararla birlikte, Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğü savunucularının cesaretini ve kahramanlığını onurlandırmak için milli bir gün olarak kutlanıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Savunucular Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda Ukrayna savunucularını kutlayarak, “Ukrayna için bu zor günlerde, her gün bir kahramanlık sergiliyorsunuz. Elinize silah alarak vatanınızın topraklarını saldırgan Rusya’dan koruyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna halkı adına, sergiledikleri cesaret, kahramanlık için tüm Ukrayna savunucularına teşekkür eden Zelenskıy, “Ulusal tarihin farklı zamanlarında, Ukrayna devletinin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz” dedi.

KTMM’DEN KUTLAMA MESAJI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Savunucular Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. KTMM Başkanı mesajında şu ifadelere yer verdi:

KTMM adına ve şahsım adına, eline silah alarak Ukrayna devletinin özgürlüğünü ve bağımsızlığını savunan ve savunmaya devam eden, Rus silahlı saldırganlığına cesurca karşı koyan ve devletimizin toprak bütünlüğünü için mücadele eden erkeklerin ve kadınların, Ukrayna Savunucuları Günü kutluyorum!.. Ülkenin doğusunda Ukrayna’yı savunan, Kırım’ı Rus işgalcilerinden kurtarmaya hazırlanan, Kırımlı savunucularımızla gurur duyuyoruz.”

KIRIMOĞLU UKRAYNA SAVUNUCULARI GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Ukrayna Milletvekilli, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yayımladığı mesajda Ukrayna Savunucuları Günü’nü kutlarken şu ifadeleri kullandı:

Eline silah alarak Ukrayna devletinin özgürlüğünü ve bağımsızlığını koruyan, Rus askeri saldırganlığına karşı koyan ve devletimizin toprak bütünlüğünü savunan erkek ve kadınları kutluyorum!

UKRAYNA SAVUNUCULAR GÜNÜ 2014’TEN BERİ KUTLANIYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 14 Ekim tarihinin Ukrayna Savunucuları Günü olarak kutlanmasını öngören kararı 14 Ekim 2014 tarihinde imzalamıştı.

Poroşenko’nun kararında, “Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün savunucularının cesaretlerini, onların kahramanlığını, askeri geleneklerini ve Ukrayna halkının zaferlerini onurlandırmak, toplumda vatanseverlik duygusunun güçlenmesine yardımcı olmak ve toplum girişimini desteklemek amacıyla 14 Ekim tarihinde Ukrayna Savunucuları Günü’nün kutlanmasına karar veriyorum” ifadelerine yer verilmişti.

Aynı kararla, Sovyet döneminden kalan 23 Şubat tarihinde kutlanan ve halk arasında Erkekler Günü olarak da adlandırılan Vatan Savunucuları Günü de kaldırılmıştı.

23 Şubat Vatan Savunucuları Günü, Sovyetler Birliği’nde kutlanıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından söz konusu bayram, Ukrayna’da, Rusya, Belarus, Kazakistan ve birçok eski Sovyetler Birliği ülkelerinde kutlanmaya devam etti.

Ukrayna tarihinde 14 Ekim: 14 Ekim 1942 yılında Ukrayna İsyan Ordusu (UPA) kuruldu. UPA, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ve Sovyet askerlerine karşı mücadele etti. Petro Poroşenko, Ukrayna İsyan Ordusu askerlerine Ukrayna savunucuları statüsü verilmesi konusunun devlet düzeyinde çözülmesi gerektiğini belirtmişti.