Trump'a yönelik hazırlanan "azil raporu" açıklandı

17 Aralık 2019, 11:14

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, Başkan Donald Trump’a yönelik azil için gerekçe sayılabilecek suçlamaların yer aldığı raporu yayımladı.

ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik iki azil maddesini onaylayarak, azil sürecini geçen hafta Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna taşıyan Adalet Komitesi, 658 sayfalık azil raporunu açıkladı. Raporda, Trump’ın azline gerekçe olabilecek suçlamalar yer alırken, Kongre üyelerinin bir an önce durumu gündemlerine alması çağrısı yapıldı.

“TRUMP GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDI VE BUNA DEVAM EDECEK”

Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanma” ve “Kongrenin işlemesini engelleme” başlıklarından oluşan azil maddelerinin komitede kabul edildiği hatırlatılan raporda, “Bunlar bir araya geldiğinde, azil maddeleriyle Başkan Trump, kendi kişisel ve siyasi çıkarlarını ulusal güvenliğimizin, özgür ve adil seçimlerimizin ve kuvvetler ayrılığı sistemimizin üzerine koymakla suçlanıyor.” ifadesi kullanıldı. Raporda ayrıca, “Trump, görevini kötüye kullanmıştır ve önü alınmazsa bunu sürdürecektir.” ifadesine yer verildi

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

ABD Başkanı Donald Trump, 2020 yılında gerçekleşecek başkanlık seçimlerindeki rakibi Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki ticari faaliyetlerini soruşturması için Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy’i zorlamakla suçlanıyor. Demokrat Partililer tarafından, Trump’ın 400 milyon dolar değerindeki askeri yardımı Ukrayna liderine baskı aracı olarak kullandığı öne sürülüyor. Trump’ın, siyasi menfaatleri için ABD çıkarlarını tehlikeye attığı iddia ediliyor.

Bunlara da bakın: