100. yıl kutlamalarına yönelik genelge Resmi Gazete'de yayımlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ekim 2020, 12:56
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ekim 2020, 12:56

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla yapılacak kutlamalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı kutlamalarının nasıl yapılacağına dair bugün bir genelge yayımladı. Yayımlanan Genelgeye göre, 100. Yıl Kutlamaları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayımlanan genelgede, milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde Kurtuluş Savaşı mücadelesinde her türlü yokluk ve imkansızlığa rağmen bir bağımsızlık destanı yazdığı vurgusuna yer verildi.

“BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANACAKTIR”

Genelgede yüce milletin, kudret ve iradesiyle vatan edindiği Anadolu topraklarını parçalanmaktan kurtardığı belirtilirken, “Bu mücadele süresince milletimizin en büyük güç kaynağı istiklal ve istikbaline olan sarsılmaz inancı olmuştur. Kurtuluş mücadelemizin köklü hatırasını yaşatmak üzere Cumhuriyetimizin 100. yılı ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışı temsilciliklerimizde büyük bir coşkuyla kutlanacaktır.” ifadesi kullanıldı.

FAALİYETLER İLETİŞİM BAŞKANLIĞI KOORDİNESİNDE

Bu kapsamda 100. yıl kutlamaları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinesinde yürütülecek. Kutlamalar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek her faaliyet, İletişim Başkanlığınca oluşturulacak bir kurul tarafından planlanacak ve yürütülecek.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI PROJELER DESTEKLENECEK

Genelgeye göre yurt dışı ve yurt içinde gerçekleştirilecek tüm proje ve etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacak. Yürütülen faaliyetler için ihtiyaç duyulması halinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlardan bütçe talep edilebilecek ve İletişim Başkanlığınca uygun görülen sponsorluk veya hizmet alımı anlaşmaları yapılabilecek.

Kutlama ve etkinliklerde kullanılacak her türlü proje dokümanı, logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar, İletişim Başkanlığınca oluşturulacak web sitesinde (www.yuzuncuyil.gov.tr) yayımlanacak. Kurumsal kimliğe uygun olarak oluşturulacak “100. Yıl Logosu” tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca resmi yazışmalarda kullanılacak.