10 Kasım: Türkiye, cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Atatürk'ü özlemle anıyor

10 Kasım 2019, 09:21

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım’da ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde tüm yurtta çeşitli törenlerle anılıyor.

TÜRKİYE’NİN KURTARICISI, CUMHURİYETİN KURUCUSU

Bilhassa Trablusgarp Savaşı’nda (1912) ve Birinci Dünya Savaşı (Harb-i Umumi, 1914-1918) sırasındaki askeri başarılarıyla adını duyuruan Mustafa Kemal Paşa, savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk Ulusal Hareketi’ne önderlik etmesi, Cumhuriyet’in ilanı ve köklü inkılaplarıyla tarihe geçti. Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti’ni kurdu, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratıp Türkleri zafere götürdü. Atatürk daha sonra eski Osmanlı İmparatorluğu’nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için politik, ekonomik ve kültürel reformlar başlattı. Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edilirken kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Ülkenin her alanında reformlara imza atıldı.

Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazi” unvanını alarak mareşalliğe yükseldi. Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurde ve ilk genel başkanı oldu. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

ULU ÖNDERİN EBEDİYETE İNTİKALİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlık durumu 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. Kendisine 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konularak Avrupa’dan doktorlar getirildi, ancak ne Türk ne de yabancı doktorların tedavileri sonuç verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda ebediyete intikal etti. Cenazesi büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21 Kasım 1938 günü Ankara’da yapılan büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Bundan 15 yıl sonra da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’deki ebedi istirahatgâhında toprağa verildi.

QHA (Kırım Haber Ajansı) olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81. yılında özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz.

10 Kasım
10 Kasım 1938
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Türkiye
Bunlara da bakın: