10 gündür yataktan kalkamayan siyasi tutsak açlık grevi başlatmayı planlıyor

Haberler
Anife Bilal
31 Temmuz 2019, 13:18
Anife Bilal
31 Temmuz 2019, 13:18

İşgalciler tarafından dokuz aydır hukuksuz bir şekilde tutukevinde tutulan, ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un bel ağrısından dolayı 10 gündür yataktan kalkamadığı öğrenildi.

“ON GÜNDÜR YATAKTAN KALKAMADI”

Bekirov’un durumu hakkında açıklama yapan avukat İslam Velilâyev, “(Edem Bekirov’un) Ciddi bir sinir sıkışması var. Bu yüzden 10 gündür yatağından kalkamadı. Her gün ağrı kesici iğneler yapılıyor. Yataktan kalkmaya başladı. Fakat sinir sıkışmasını tedavi etmediler sadece ağrılarını hafiflettiler. Buna ek olarak insülin dozunu yine artırdılar. Tansiyonu genelde yüksek ve hala nefes darlığı var.” diye anlattı.

BEKİROV AÇLIK GREVİNİ BAŞLATMAYI PLANLIYOR

İşgal edilen Kırım’ın Kremlin yönetimine bağlı İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmila Lubina’nın 29 Temmuz 2019’da Bekirov’u ziyaret ettiğini belirten avukat, “Edem Bekirov, Lubina’ya davanın Krasnoperekopsk’a gönderilmesi durumunda protesto amacıyla açlık grevi başlatacağını söyledi.” ifadelerini kullandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 10 Temmuz’da Bekirov hakkında yeni bir karar almıştı. Kararda, bağımsız uzman doktorların Bekirov’u muayene etmesi ve her bir sağlık sorunuyla ilgili ayrı ayrıntılı rapor hazırlaması gerektiği belirtilmişti.

AĞIR HASTALIĞI BULUNAN SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.